Ciekawostki

Co i jak jedzą kosmonauci?

Być może nie wszyscy byli świadkami rewelacyjnych wydarzeń, zachodzących po 1960 roku, z dziedziny astronautyki, jednak nie ma to większego znaczenia, ponieważ nadal wszystko to powala na kolana i fascynuje, a także dla wielu stanowi swoistą, nieodgadnioną zagadkę – coś, co tak bardzo chciałoby się pojąć rozumem, a co nie zawsze się udaje.

Wówczas technika posunęła się na tyle naprzód, że możliwym stało się stworzenie takiego kolosa, który musiał zarówno pomieścić wszystkich członków załogi oraz posiadać wszelkie potrzebne urządzenia, a z drugiej strony przy ogromnej, niewyobrażalnej wręcz prędkości, wzbić się w powietrze, aż w końcu przedrzeć się przez warstwę atmosfery i ostatecznie opuścić nasz ukochany glob, by przemierzyć niezliczone ilości kilometrów w tak stosunkowo krótkim czasie i dotrzeć docelowo do innych ciał niebieskich w Kosmosie.

Dlaczego jesteśmy leniami?

Prawdziwą rewolucją i szokiem okazał się udany rejs promu kosmicznego i wylądowanie po raz pierwszy na Księżycu Neila Armstronga w 1969 roku – penetrowanie terenu zajęło jemu i jego towarzyszowi ok. 21,5 godzin. Jednak nie każdy może latać rakietą. Potrzebne są do spełnienia surowe wymogi. Kiedy już wybierze się załogę, musi ona przejść na rygorystyczną dietę, zwaną dalej dietą kosmonautów, zanim przystąpi do lotu.

Astronauci muszą się wtedy pozbyć przeróżnych zbędnych płynów z organizmu, jak i schudnąć w bardzo krótkim czasie (ponieważ za jakiś czas znajdą się w stanie nieważkości). Diety kosmonautów, jako, że jest ciężka i dostarcza mało kalorii – nie można po prostu stosować przez dłuższy okres czasu jak czternaście dni (2 tygodnie).

Można sobie na nią pozwolić maksymalnie dwa razy w ciągu roku. Nie częściej – grozi to przykrymi konsekwencjami dla zdrowia (zmęczenie, osłabienie, anemia, apatia, depresja, aż w końcu anoreksja!). Jeśli dietę stosuje się przez dwa pełne tygodnie, na dzień przeznacza się ok. 800 kcal pochodzących z pożywienia, co równa się trzem niewielkim porcjom posiłków. Natomiast wielu astronautów tuż przed lotem, z reguły na trzy dni przed, stosuje bardzo surową, wymagającą dyscypliny dietę 400 kcal – i z reguły chudną wtedy od dwóch do trzech kilogramów. Jak już mówiłam – ma to na celu przede wszystkim usunięcie płynów z organizmu. Podczas diety koniecznie trzeba dużo pić, np. między poszczególnymi posiłkami powinno się przyjmować ok. 8 szklanek niegazowanej wody mineralnej.

Każde mięso należy smażyć na patelni teflonowej albo na grillu, by nie zawierało tłuszczu. Potrawy wolno solić, lecz bardzo skromnie. Z czego należy bezzwłocznie zrezygnować? A więc będą to: cukier, alkohol, produkty mączne, pieprz, papryka, cytryny i tłuszcz zwierzęcy.
Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#jedzenie kosmonautĂłw #co jedzą kosmonauci #co jedzą astronauci #co jezą kosmonauci #jak kosmonauci jedzą

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy