Dlaczego niebo jest czerwone?

Niebo czerwone

Niebo (chmury) przybiera kolor czerwieni tuż przed lub po zachodzie lub wschodzie słońca, zaś samo słońce jest czerwone tuż przed zachodem.

Ten efekt jest też wywołany przez rozpraszanie promieni słonecznych. Gdy słońce jest nisko nad horyzontem, lub poniżej niego, chmury mogą być oświetlone przez promienie słoneczne, które przeszły przez grubą warstwę powietrza (promienie padają pod małym kątem w stosunku do powierzchni ziemi). W świetle tym fale o mniejszej długości są rozproszone, a pozostają w nim głównie fale o największej długości (czerwone). Światło to jest rozpraszane przez kropelki chmur i nadaje im czerwony kolor (ale efekt rozpraszanie przez krople chmurowe nie odgrywa już znaczenia w określeniu koloru).

Nie ma różnicy w opisie fizycznym czerwonego koloru słońca dla wschodu i zachodu słońca ponieważ w jednym i w drugim wypadku promienie słońca przechodzą przez grubą warstwę atmosfery. Różnica polega na tym, że wieczorem może być więcej aerozoli atmosferycznych (pyłów zawieszonych w powietrzu), które także przyczyniają się do rozpraszania światła.

Źródło: pl.wikipedia.org

hastagi na stronie:

#dlaczego niebo jest czerwone #dlaczego zachodzące słońce przybiera kolor czerwony #czerwone chmury #dlaczego słońce jest czerwone #czemu niebo jest czerwone #czemu jest czerwone niebo ? #dlaczego niebo jest czasami czrwone #czerwone chmury co oznaczają #czemu jest niebo czerwone #dlatego niebo jest czerwone

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy