Wiadomości Branżowe

Zespół pracowników jest jak drużyna sportowa

XXII Bieg Konstytucji 3 Maja w Warszawie, III Grand Prix Poznania w biegach przełajowych czy Bieg Europejski w Gdyni – tegoroczny sezon joggingowy w Polsce zapowiada się bardzo ciekawie, a jest to zaledwie ułamek spośród kilkudziesięciu biegów, które odbędą się jeszcze w tym roku. Na starcie coraz liczniej obok profesjonalnych sportowców pojawiają się zawodnicy, którzy na co dzień stawiają czoła wyzwaniom na nieco innej bieżni. Chodzi o tzw. białe kołnierzyki.

O roli sportu i rywalizacji w życiu kadry menedżerskiej oraz znaczeniu work-life balance mówi Wiesław Piątek, Modern Trade Sales Director w Nestlé Polska S.A., kapitan teamu Nestlé Wellness Runners uczestniczącego w 7. Półmaratonie Warszawskim.


„Biegi białych kołnierzyków” zyskują na popularności w naszym kraju. Z czego to wynika?

Stoi za tym kilka czynników. Po pierwsze, do swojego zdrowia i stylu życia przywiązujemy coraz większą wagę. Ten trend dotyczy także przedstawicieli branży biznesowej. Ponadto, w przypadku osób reprezentujących szczebel zarządzający – rywalizacja jest „chlebem powszednim”. Lubimy ją, jest naszym motywatorem, dlatego chętnie angażujemy się w inicjatywy, którym towarzyszy współzawodnictwo. Potwierdza to rosnąca frekwencja w masowych imprezach biegowych. Osobiście popieram każdą formę aktywności fizycznej, a „bieg białych kołnierzyków” to świetny sposób na promocję biegania jako najprostszej formy ruchu, dobrą zabawę oraz integrację środowiska menedżerskiego.

Czy polski menedżer powinien biegać?

Kadra menedżerska jest szczególnie narażona na wysoki poziom stresu w pracy. Najczęściej również znaczną część swoich zawodowych obowiązków wykonuje za biurkiem, więc rekreacyjne uprawianie sportu jest koniecznością dla utrzymania odpowiedniego balansu pomiędzy pracą a życiem i zdrowiem czyli tzw. work-life balance. Dobrą kondycję fizyczną gwarantuje przeznaczenie na sport minimum po godzinie trzy razy w tygodniu.

Jak to pogodzić z czasochłonną i aktywną pracą menedżera działu sprzedaży? Jak wygląda jego dzień?

Każdy menedżer doskonale zna rolę skutecznego planowania i ustalania priorytetów. Jeśli tylko nadamy bieganiu odpowiednią ważność i dobrze wkomponujemy nasz trening w plan dnia, to z pewnością znajdziemy na niego miejsce. Z czasem bieganie nie będzie już tylko doraźnym hobby, ale regularną pasją. Na mojej liście priorytetów trening sportowy jest bardzo wysoko. Aktywność fizyczna to również okazja do spotkania się ze znajomymi lub spędzenia czasu z rodziną, którego nigdy za wiele.

Czy istnieje zależność między bieganiem i zdrowiem a samopoczuciem i efektami pracy kadry menedżerskiej?

Zespół pracowników jest jak drużyna sportowa. Wszyscy wiemy jak ważna jest kondycja i przygotowanie fizyczne w sporcie. W biznesie jest podobnie – zdrowi, dbający o kondycję pracownicy z pasją – to gwarancja dobrej atmosfery w zespole i lepszych rezultatów w pracy. Dotyczy to również kadry menedżerskiej. Trening sportowy, a w szczególności bieganie uczy konsekwencji, systematyczności oraz pozwala uwolnić się od towarzyszących nam codziennych stresów, nabrać dystansu, wyzwolić pokłady pozytywnej energii. Bieganie to też doskonały moment w dniu menedżera na spokojne przemyślenie spraw, na które nie było czasu. Wielokrotnie miałem takie sytuacje, że podczas spokojnego joggingu przychodziły mi do głowy pomysły na projekty, które później realizowałem w pracy z moim zespołem. Ponadto, coraz więcej firm zwraca uwagę na stan zdrowia swoich pracowników i zauważa potrzebę popularyzowania rekreacji sportowej. Promocja zdrowego stylu życia przez naszą firmę jest wpisana w jej strategię. Staramy się wspierać budowanie świadomości społecznej w tym zakresie samemu dając dobry przykład – jak choćby powołanie grupy biegowej Nestlé Wellness Runners, która co roku uczestniczy w Półmaratonie Warszawskim.

Jak zespołowy udział w maratonie wpływa na team?

Powstanie teamu Nestlé Wellness Runners to przykład pozytywnej, wzajemnej motywacji i doskonała forma integracji zespołu. Dystans 21,0975 km w 6. Półmaratonie Warszawskim przebiegło w ubiegłym roku 34 naszych pracowników. W tegorocznej edycji osiągnęliśmy jeszcze lepsze wyniki – w barwach Nestlé Wellness Runners do mety dobiegło aż 36 osób. Wiele z nich poprawiło swoje czasy z zeszłego roku i ustanowiło rekordy życiowe. Jest to dowód na to, że pracownicy lubią wyzwania i ich potrzebują. Jestem bardzo dumny z tego, że udało nam się uruchomić taką energię wśród pracowników Nestlé.

Podobno najtrudniej jest zacząć?

Bieganie na poziomie rekreacyjnym ma jedną wielką zaletę – nie wymaga specjalnych przygotowań i sprzętu. Wystarczą dobre buty i wygodny, lekki strój. Najlepiej rozpoczynać od 20-30-minutowych marszobiegów stopniowo zwiększając proporcje pomiędzy biegiem a marszem oraz wydłużając czas treningu do 1 godziny. Warto przy tym pamiętać o zakończeniu każdego treningu kilkuminutowym rozciąganiem.

Dla osób bardziej ambitnych, chcących zmierzyć się z królewskim dystansem 42,195 km zalecałbym już jednak przygotowanie sobie określonego planu treningowego, który będzie zakładał stopniowy wzrost liczby treningów oraz pokonywanego dystansu. W sieci dostępnych jest wiele gotowych planów treningowych, którymi można się wesprzeć. Dodatkowo, polecałbym skonsultowanie się z doświadczonym biegaczem, który udzieli kilku cennych wskazówek jak uniknąć kontuzji, na które narażeni są początkujący biegacze.

Powodów, dla których warto zacząć biegać jest mnóstwo. Jedni zaczynają przygodę ze sportem by schudnąć, inni by się odstresować i zrelaksować, a jeszcze inni dla rywalizacji i współzawodnictwa. Jednak powód nie jest ważny. Ważne, by czerpać przyjemność z biegania i się dobrze bawić.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy